Zdroj: Millo

Zavinovačka alebo perinka bola odjakživa spätá s novorodencami a malými bábätkami. Keď som sa zobudila po pôrode a doniesli mi do nemocničnej izby môjho syna, bol zabalený v takej istej zavinovačke, ktorú si pamätám ešte z fotografii mojej maminy ako bábätka. Moja mama bola vždy názoru, že dieťa má spať v zavinovačke. Jej rady a mierny, aj keď dobre mienený nátlak ma znervózňovali. Neobstál ani jej argument – „Dieťa musí byť v teple.“ V nemocnici som si toto zavinovanie odôvodnila ročným obdobím, bol predsa január. Vtedy som si pomyslela. že keď prídeme domov, do nášho vykúreného domu, zavinovačku potrebovať nebudem. Ach, ako som sa mýlila :).

Prvé noci doma s malým neboli ľahké. Zrazu nespal tak krásne ako v nemocnici. Keď cumeľ ani spievanie nezaberalo, prišla na rad zavinovačka podedená ešte po manželovi. A čuduj sa svete, malý zaspal do pár minút. A nie len raz. Zavinovačku sme začali používať pravidelne pri každom spánku a nevedeli sme si jej „účinok“ vynachváliť. Mne to však nedalo a keďže si takmer všetko overujem štúdiami (:D), začala som sa zaujímať, prečo syna zavinovačka tak upokojuje.


Z môjho prieskumu vyplynulo, že zavinovačka naozaj preukázateľne zabezpečuje pokojnejší a dlhší spánok bábätiek. Maminky, pokiaľ ste sa stretli s Morovým reflexom, dáte mi za pravdu, že zavinovačka mu dokáže zabrániť. Pre budúce mamičky rada vysvetlím – Morov reflex je jedna z vecí, čo Vás môže ako čerstvú mamičku prekvapiť. Bábätko naraz „vystrelí“ obe rúčky pred seba a mnoho krát je práve tento reflex dôvodom, prečo bábätko nedokáže plynulo spať a budí sa na vlastný, náhly pohyb.

Časopis The American Journal of Maternal/Child Nursing publikoval v roku 2017 článok, ktorý sa venoval výhodám a rizikám zavinovania a v ktorom prišiel k záveru. že pokiaľ sa prijme niekoľko preventívnych opatrení, ako napríklad vyhýbanie sa prehriatiu, uspávaniu dojčiat na chrbte a prerušenie zavinovania, keď sa u dojčiat prvýkrát objavia známky prevrátenia, zavinutie predstavuje minimálne riziko.

Zdroj: Millo

Výskum z roku 2022, ktorý uskutočnilo Národné združenie novorodeneckých sestier (The National association of neonatal nurses) dokonca prišiel so záverom, že predčasne narodené deti, Ktoré boli počas kŕmenia z fľaše na JIS zavinuté v zavinovačkách lepšie papali mliečko ako tie, ktoré zavinuté neboli.

Pri zavinovaní sa odporúča obliecť dieťatko do jednej až dvoch vrstiev oblečenia aby sa predišlo prehriatiu. Na predpôrodnom kurze mi pôrodná asistentka, ktorá ma nakoniec aj prijala s pôrodnými bolesťami v nemocnici, odporučila kontrolovať prehriatie dieťaťa okrem ručičiek alebo nožičiek na šiji, čiže zozadu na krku.

Čo sa týka polohovania v zavinovačke, syna som vždy oprela o roh postieľky, aby neležal priamo na chrbte v prípade vygrgnutia alebo vyvrackania mliečka.
Prešiel mesiac, dva a syna sme zavinovali stále. Zavinovačka mala strih, pri ktorom sme ju nevedeli „zväčšiť“. A niekedy v tomto čase sa začal písať aj príbeh našej MILLO zavinovačky.

Spolu s Deniskou sme rozmýšľali, ako vytvoriť takú zavinovačku, ktorej veľkosť by si vedeli mamičky nastaviť samé podľa toho, ako by ich ratolesť rástla. Uvedomili sme si, že zafixovanie stužiek (ako opasku), ktoré držia bábätko v zavinovačke nie je efektívne. Rozhodli sme sa teda, že k MILLO zavinovačke budeme prikladať stuhy samostatne. Maminky si budú môcť teda zafixovať bábätká v takej úrovni, aká im vyhovuje. O materiáli, ktorý na zavinovačku použijeme sme nemuseli ani rozmýšľať. Mušelín z organickej bavlny, ktorú máme od výrobcu z EÚ a ktorý vlastní certifikát GOTS, bola jasná voľba. Je vzdušný, mäkučký a bábätku dokáže poskytnúť maximálne pohodlie. Vnútro našej zavinovačky je vyplnené hypoalergénnym vatelínom v hrúbke tak akurát – aby bábätku v zime nebola zima a naopak v lete sa neprehrievalo.

Zdroj: Millo

Podľa odporúčaní pediatrov by sa mala zavinovačka prestať používať pri prvých náznakoch pretočenia bábätiek, niekedy okolo 3-4 mesiaca (v prípade môjho syna to bolo okolo piateho mesiaca života, pretože strávil nejaký čas v nemocnici a s vývojom bol mimo tabuliek). Čo potom so zavinovačkou? Mysleli sme aj na to!

V Millo sa snažíme myslieť vyvíjať praktické a zároveň efektívne vecičky a preto zavinovačku po rozprestretí možno používať ako podložku. Ja som si ju brávala k jazeru na trávu, kde som chodila so synom počas teplejších dní na materskej vysedávať. Malého som položila na rozprestretú zavinovačku a okolo neho som vyložila hračky. Vďaka tomu, že je pozdĺž prešitá, pri praní sa výplň zavinovačky nepotrhá a teda ju môžete bez obáv prať.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že zavinovačka sa mi pri malom synovi veľmi osvedčila. Samozrejme je prirodzené, že existujú mamičky, ktoré od narodenia uprednostňujú zakrývanie perinkami, alebo obliekanie do spacích vakov. Ja som prirodzene prešla aj na takéto spôsoby zakrytia počas spánku, ale až vtedy, keď sa moje dieťa vedelo samé odkopať.

Plánujete používať zavinovačku? Ak nie, z akých dôvodov? Máte skúsenosti so zavinovačkou? Budem rada ak sa o vaše skúsenosti podelíte v komentároch.

Všetkým budúcim rodičom držím palce.

Soňa

ZDROJE:
https://journals.lww.com/mcnjournal/Abstract/2017/07000/Risks_and_Benefits_of_Swaddling_Healthy_Infants_.6.aspx
https://journals.lww.com/advancesinneonatalcare/Abstract/9900/Effects_of_Swaddling_During_Bottle_Feeding_in.40.aspx

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *