fbpx
Zdroj: Canva
Pred dvomi rokmi by som tehotenstvo popísala ako deväť mesiacov poctivého krémovania s krémami proti striám. O “nežiadúcich” účinkoch a fyzických zmenách počas tehotenstva som vedela len to, že mi môžu kvôli zväčšujúcemu brušku a prsiam vzniknúť nepekné strie a tak som sa krémovala. Bohvie či to boli krémy, ktoré mi pomohli alebo genetika, ale moja koža sa nepotrhala. Okrem rizika vzniku strií som vedela ešte o vracaní v ranom štádiu tehotenstva (rozumej, v prvých mesiacoch, neznamená to, že budúca maminka vracia len ráno) a to bolo asi všetko. Aj keď teraz svoje tehotenstvo, ako aj samotný pôrod, hodnotím ako takmer ukážkové, predsa len som sa stretla s viacerými fyzickými, psychickými a hormonálnymi zmenami, o ktorých sa veľa nehovorí a prekvapili ma. Možno kebyže si prečítam, že tieto zmeny nezažívam sama, ušetrila by som si veľa energie a tiež preplakaných chvíľ. Presne z tohto dôvodu som sa rozhodla napísať tento článok a podeliť sa s Vami o tie menej príjemné prejavy tehotenstva, s ktorými som sa stretla.

Únava počas I. trimestra

Pamätám si, že som si zvykla po obede na home office dať krátkeho šlofíka. Na únavu a denné spánky som pritom vôbec nebola zvyknutá. Začiatkom druhého trimestra ma to prešlo a naskočila naopak enormmná dávka energie.

Zväčšené a stmavnuté bradavky

Toto ma naozaj prekvapilo. Moje prsia zrazu vyzerali úplne inak. Kojila som len niečo cez 4 mesiace. Neviem, či to malo nejaký vplyv na vzhľad prsníkov, ale v období odstavenia bábätka mi bradavky zas zbledli.

Pálenie záhy

S pálením záhy som sa stretla prvý krát v živote – dosť nepríjemná záležitosť. Kvôli tehotenstvu nemôžete užívať takmer žiadne lieky, ktoré ZABERAJÚ. V lekárni som vyfasovala nejaké vrecúška s gélom.

Kŕčové žily a hemoroidy

Kŕčové žily, varixy, hemoroidy vznikajú pri trvalom zvýšení tlaku v žilách, ktorý je spôsobený tlakom bábätka v brušku na spodnú časť tela a to znamená, nielen nôh, ale aj oblasť pánvy.

Tlak na hrudníku a sťažené dýchanie
Niekedy od piateho mesiaca som nemohla ležať na chrbte, ba dokonca ani sedieť na gauči tak, aby som viac tlačila svojou váhou na chrbát, pretože sa mi potom ťažko dýchalo. Keď som spala na boku a muž si náhodou preložil ruku cez moje plecia alebo pás – myslela som , že sa zadusím.

Zdroj: Canva

Vypuklý pupok a Linea Nigra

Pupok, ktorý pripomína veľké tlačítko v starom socialistickom výťahu sa schoval pár dní po pôrode a linea nigra, tmavá čiara od pupka až dole do roka zbledla, až bola úplne neviditeľná.

Diastáza
Kamarátka doktorka mi poradila, že pokiaľ ležíte na chrbte a staviate sa cez brucho tak, že ho zatnene, nerobte to. Vždy sa prevaľte na bok a tak sa postavte. Predídete tak problémom s diastázou.

Pokazený chrup

Keď som prišla k zubárovi a oznámil mi koľko mám kazov, skoro som odpadla. Zuby som si totižto umývala poctivo a pravidelne, stále rovnako. O kazivosti zubov počas tehotenstva som sa dočítala napríklad, že bábätko berie maminke veľa vápnika a to má za dôsledok zvýšenie kazenie zubov. V ďalších článkoch bola táto teória vyvrátená, avšak dozvedela som sa novú informáciu a to, že budúce maminky majú väčšiu chuť do jedla, čo znamená častejšie jedenie sladkostí. Či je to tak, či onak, dávala som si chrup do poriadku ešte pár mesiacov.

Nočné výpravy na toaletu

Vedela som, že tehotné ženy chodia častejšie cikať. Avšak ja som mala pocit, že cikám spravidla iba v noci. Chodila som na toaletu niekoľko krát každú noc až do pôrodu. Asi ma moje telo cvičilo na obdobie po pôrode. 🙂

Vlčí hlad

Osvedčilo sa mi jesť menšie porcie, ale častejšie a vždy keď niekam idete, zabaľte si do kabelky kekšík alebo dva. Jednu chvíľu sa môžete cítiť totálne prejedená a za pár minút na Vás príde taký hlad a škvŕkanie v bruchu, že máte pocit, že ak sa okamžite nenajete, tak umrete od hladu.

Hniezdenie v poslednom trimestri

Posledné mesiace tehotenstva budete upratovať a pripravovať veci okolo bábatka. Stále dookola. Okná, ktoré ste mesiace neumývali vám zrazu nedajú spávať.

Aj keď tento článok môže vyznie dosť demotivujúco až depresívne, tehotenstvo mňa aj moje telo veľa naučilo a vo finále som sa dočkala najkrajšej odmeny na svete – môjho syna ❤️.

Všetkým budúcim mamičkám držím palce.

Pokiaľ vaše tehotenstvo sprevádzali iné fyzické, psychické alebo hormonálne zmeny ako mňa a chcete sa s nimi podeliť v komentároch, budem veľmi rada.

Soňa

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *